Plac Księcia Barnima I, znany wcześniej jako Markt, to ważny obszar położony w sercu Starego Miasta w Gryfinie. Jego prostokątny kształt sprawia, że wyróżnia się na tle okolicznych przestrzeni miejskich.
Od strony południowej plac jest ograniczony ulicą Piastów, co czyni go łatwo dostępnym. Z zachodu sąsiaduje z ulicą Kościelną, natomiast z wschodu graniczy z ulicą Bolesława Chrobrego. Te wszystkie ulice współtworzą unikalny klimat tego miejsca, przyciągając mieszkańców oraz turystów.
Historia
„Plac Księcia Barnima I to główny rynek znajdujący się w najstarszej części Gryfinu, który ma bogatą historię. Już w XIII wieku przy tym rynku powstał ratusz oraz zachowany do dnia dzisiejszego gotycki Kościół Narodzenia NMP. Niestety, w 1530 roku doszło do tragicznego pożaru, który zniszczył nie tylko rynek, ale i całe miasto.
W 1723 roku nastąpiła odbudowa i przy rynku wzniesiono nowy gmach ratusza. Następnie, w 1851 roku, na jego miejscu zbudowano nowy budynek ratusza w stylu neogotyckim, który stał się symbolem tego miejsca. Jednakże w wyniku II wojny światowej, w 1945 roku, cała zabudowa rynku, wraz z ratuszem, uległa całkowitemu zniszczeniu.
Po zakończeniu wojny nie podjęto decyzji o odbudowie placu w jego pierwotnym kształcie. Ruiny ratusza zostały rozebrane, a w miejscu zniszczonych kamienic wybudowano nowe, kilkupiętrowe bloki mieszkańców. Tak więc, dzisiejszy plac Księcia Barnima I wpisuje się w zupełnie inny kontekst architektoniczny, świadcząc o dynamicznej historii tego miejsca.”
Przypisy
- Rewitalizacja Centrum Gryfina - Przebudowa Placu Księcia Barnima I, [w:] Wrota Gryfina [online]
- Rys historyczny - Wrota Gryfina - portal [online], gryfino.pl [dostęp 09.11.2022 r.]
- Ratusz (dawny), pl. Barnima I Księcia, Gryfino - polska-org.pl [online], polska-org.pl [dostęp 09.11.2022 r.]
- a b Kalendarium [online], gryfino.pl [dostęp 09.11.2022 r.]
- PiotrP. Skurzyński PiotrP., Pomorze, Warszawa: Sport i Turystyka - MUZA SA, 2007, ISBN 978-83-7495-133-3, OCLC 749335752 [dostęp 09.11.2022 r.] Brak numerów stron w książce
- Kościół p.w. Narodzenia NMP, dawniej św. Mikołaja - Wrota Gryfina [online], gryfino.pl [dostęp 09.11.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z transportem i komunikacją":
Most zwodzony w Gryfinie | Gryfino (stacja kolejowa)Oceń: Plac Księcia Barnima I w Gryfinie