Jerzy Banatowicz, urodzony w 1947 roku w Gryfinie, to uznany pułkownik dyplomowany saperów w ramach Wojska Polskiego. Jego bogata kariera wojskowa jest przykładem zaangażowania i profesjonalizmu w służbie narodowej.
Od samego początku swojego życia zawodowego stawiał na rozwój i zdobywanie wiedzy, co pozwoliło mu na awans do wysokich stanowisk w strukturach wojskowych. Banatowicz przez lata zyskał sobie szacunek wśród żołnierzy oraz kolegów z branży, będąc wzorem do naśladowania dla młodszych pokoleń!.
Życiorys
Podchorąży w Oficerskiej Szkole Wojsk Inżynieryjnych spędził lata od 1966 do 1969. Następnie, w okresie od 1969 do 1975, pełnił obowiązki dowódcy plutonu oraz kompanii pontonowej w 5 Brygadzie Saperów. Jego umiejętności organizacyjne umożliwiły mu prowadzenie znaczącego szkolenia swoich pododdziałów na wysokim poziomie.
W 1978 roku zakończył studia w Akademii Sztabu Generalnego. W latach 1978–1981 pełnił w 12 pułku pontonowym funkcję starszego pomocnika oraz szefa sztabu pułku. Jako dowódca 3 pułku pontonowego, w okresie od 1981 do 1985, także wykazał się dużymi umiejętnościami dowódczymi.
W latach 1985–1986 sprawował funkcję zastępcy szefa Wojsk Inżynieryjnych Pomorskiego Okręgu Wojskowego. W 1986 roku objął dowództwo 5 Brygady Saperów, gdzie osiągał znaczące wyniki zarówno w wyszkoleniu bojowym, jak i podczas ćwiczeń z innymi jednostkami. Jego efektywna działalność przyniosła mu wyróżnienie, które umożliwiło mu rozpoczęcie studiów w Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR.
Po ukończeniu tego etapu edukacji w 1990 roku, Jerzy Banatowicz objął stanowisko szefa Wojsk Inżynieryjnych Śląskiego Okręgu Wojskowego. W czasie wielkiej powodzi w lipcu 1997 roku, wykazał się niezwykłym zaangażowaniem i umiejętnością sprawnego kierowania jednostkami inżynieryjnymi w trudnej sytuacji.
Opisując jego osobowość, można dostrzec jego ambitny charakter oraz sprawność w działaniu. Był wymagający, konkretny, a także przejawiał zainteresowania związane z literaturą faktu oraz historią wojskowości. Poza tym, Jerzy Banatowicz to miłośnik przyrody, co dodatkowo świadczy o jego szerokich zainteresowaniach i pasjach.
Ordery i odznaczenia
Jerzy Banatowicz otrzymał liczne odznaczenia, które świadczą o jego wybitnej służbie i zaangażowaniu. Poniżej przedstawiamy listę honorowych wyróżnień, które otrzymał w ciągu swojej kariery:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 5 listopada 1993,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 31 stycznia 2001,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.
Przypisy
- M.P. z 2001 r. nr 3, poz. 70
- M.P. z 1993 r. nr 66, poz. 584
- a b Zdzisław Barszczewski, Sylwetki saperów str. 157
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Izabela Janachowska-Jabłońska | Marek Klonowski | Andreas Müller (orientalista) | Paweł DworakOceń: Jerzy Banatowicz